More

  Делегација на МПЦ-ОА ќе присуствува на погребот на папата Бенедикт Шеснаесетти

  Делегација на Македонската православна црква – Охридска архиепископија МПЦ – ОА денеска ќе присуствува на погребот на поранешниот папа Бенедикт Шеснаесетти на плоштадот Свети Петар во Ватикан.

  Делегацијата, како што информираа од МПЦ-ОА за МИА, е составена од митрополитот Тетовско-гостиварски епископот Јосиф и од професорот на Богословскиот факултет, ѓакон Стефан Гоговски.

  Папата Бенедикт Шеснаесетти почина на 31 декември на 95-годишна возраст. Тој ќе биде погребан денеска, а на погребот се очекува да присуствуваат голем број на шефови на држави или влади, како и членови на кралски семејства.

   

  nezavien.mk

  spot_img

  Последни Вести

  spot_imgspot_img

  Слични Вести

  Skopje
  clear sky
  -0.2 ° C
  -0.2 °
  -0.2 °
  80 %
  1.5kmh
  0 %
  Thu
  11 °
  Fri
  8 °
  Sat
  9 °
  Sun
  6 °
  Mon
  -0 °
  spot_imgspot_img