More

  Израел го ослободи Палестинецот Карим Јунис по 40 години минати во затвор

  Израелските власти денеска ослободија палестински затвореник по 40 години минати во затвор, соопшти Здружението на палестински затвореници, јавува Агенција Анадолија (АА).

  Карим Јунис од градот Ара во северен Израел е уапсен на 6 јануари 1983 година и осуден на доживотна казна затвор, која подоцна е намалена на 40 години.

  Тој беше обвинет за членување на во тоа време забранетото движење „Фатах“, за поседување оружје и убиство на израелски војник.

  Јунис е член на Централниот комитет на „Фатах“, предводен од палестинскиот претседател Махмуд Абас.

  За време на неговиот притвор, тој напиша две книги на арапски јазик – едната во 1990 година со наслов „Политичката реалност во Израел“, и другата во 1993 година со наслов „Идеолошката борба и спогодба“.

  извор:Агенција Анадолија (АА).

  фото: Агенција Анадолија (АА).

  spot_img

  Последни Вести

  spot_imgspot_img

  Слични Вести

  Skopje
  few clouds
  0.8 ° C
  0.8 °
  0.8 °
  44 %
  2.1kmh
  20 %
  Wed
  1 °
  Thu
  2 °
  Fri
  4 °
  Sat
  5 °
  Sun
  8 °
  spot_imgspot_img