More

  Туна тешка 212 килограми е продадена за 257.000 евра

  Туна тешка 212 килограми е продадена за 36 милиони јени (257.000 евра) на новогодишна аукција во Токио. На наддавањето, рибата достигна двојно повисока цена од минатата година.

  Ова укажува на тренд на закрепнување на пазарот по три години пад на цените поради пандемијата.

  Инаку, рекордот за тоа на пазарот во Токио е 2,7 милиони евра за туна тешка 278 килограми. Јапонскиот бизнисмен Кијоши Кимура, познат како „кралот на туната“, платил толку во 2019 година.

  zoom.mk
  spot_img

  Последни Вести

  spot_imgspot_img

  Слични Вести

  Skopje
  few clouds
  7.8 ° C
  7.8 °
  7.8 °
  42 %
  4.1kmh
  20 %
  Fri
  8 °
  Sat
  7 °
  Sun
  1 °
  Mon
  -0 °
  Tue
  2 °
  spot_imgspot_img