More

  Почина легендарниот фудбалер Џанлука Вијали

  По долгогодишна битка со ракот, Џанлука Вијали почина, легендарниот италијански напаѓач му даде многу на фудбалот, а неговата последна работа беше помошник во сручниот штаб на Манчини во репрезентацијата на Италија.

  Во ноември 2018 година Вијали откри дека имал успешна едногодишна борба со рак на панкреас. Во април 2020 година беше објавено дека потполно е исчистена тешката болест. Но во декември 2021 година тој кажа дека по вторпат се бори со ракот. За жал денеска почина.

  Вијали како фудбалер настапуваше за Кремонезе, Сампдорија, Јувентус и Челси. Беше тренер на Челси и Ватфорд. Има 59 настапи за италијанската репрезентација.

  Извор: 24fudbal.mk

  spot_img

  Последни Вести

  spot_imgspot_img

  Слични Вести

  Skopje
  few clouds
  0.8 ° C
  0.8 °
  0.8 °
  75 %
  1kmh
  20 %
  Fri
  3 °
  Sat
  7 °
  Sun
  0 °
  Mon
  -0 °
  Tue
  2 °
  spot_imgspot_img