More

  Рамиз Мерко обвини дека е жртва на говор на омраза

  Престанете со говорот на омраза!

  Драги мои сограѓани,

  Сосема сте свесни за состојбата со кучињата скитници во нашиот град, особено во последните денови, кога бевме сведоци на агресивни напади од овие животни врз граѓани, млади и стари, без разлика. Општина Струга е ангажирана во повеќе насоки за што поскоро решавање на овој проблем.

  Но, многу внимателно ги следиме печатените и електронските медиуми, како и социјалните мрежи и забележуваме една многу сериозна појава. Секаде каде што читаме и слушаме говор на омраза, во многу голема доза. Секако, не можеме да ја изгаснеме или блокираме емоцијата на граѓанинот, кој во многу случаи е сосема во право, а понекогаш се согласуваме со него.

  Но, во никој случај нема да дозволиме институцијата општина или градоначалникот да бидат цел на поединечни испади, или место каде што некој од вас сака да го изрази својот највалкан можен речник. Не дозволуваме да не нарекувате убијци и платеници, со крвави раце, хорор сцена, бескрупулозни, крупни кучиња на општината и што ќе ви дојде на уста!

  Нема да толерираме никаква навреда, понижување, омаловажување, говор на омраза, неосновани обвинувања, провокации или нарушување на човечкото достоинство. Воедно ве замолуваме да не употребувате таков јазик што не му доликува на стружанец.\n Нашето молење го придружуваме и со своевидно предупредување да престане со говорот на омраза, бидејќи во спротивно ќе бидеме принудени да ги пријавиме овие граѓани на надлежните органи, со една цел, заштита на човековото достоинство.

  Несомнено оваа ситуација ќе се промени, но повторно апелираме до сите граѓани да имаат свој удел во решавањето на проблемот, со пријавување во полиција кога ќе видат камиони полни со кучиња како се растовараат овде од цела држава, кога ќе видат како сопствениците намерно ги пуштаат своите кучиња. надвор на улица,кога ќе видат дека домашните кучиња не се вакцинирани или немаат чипс и други слични случаи. Слободно искажете го вашето мислење, но кон решавање на проблемот, затоа ве молиме бидете мирни и разумни!- напиша Мерко во објавата на Фејсбук.

   

  spot_img

  Последни Вести

  spot_imgspot_img

  Слични Вести

  Skopje
  light intensity drizzle
  13.8 ° C
  13.8 °
  13.8 °
  77 %
  1kmh
  100 %
  Tue
  14 °
  Wed
  16 °
  Thu
  18 °
  Fri
  20 °
  Sat
  21 °
  spot_imgspot_img