More

  (ВИДЕО) Пронајдена напуштена луксузна вила во САД. Никој не живее таму повеќе од 15 години

  АМЕРИКАНЦ кој има канал на YouTube наречен BigBankz истражува напуштени куќи. Тој неодамна посети замок кој неверојатно личи на Белата куќа. За да ја истражи оваа палата и да сними што пронашол внатре, Јутјуберот морал да добие специјална дозвола бидејќи е приватна сопственост и означена без знаци за навлегување.

  Оваа куќа ја набљудува полицијата, сопственикот и соседите, иако во неа никој не живее. Јутјуберот ја нарече куќата „напуштена вила од бел мермер“ која го потсетува на Белата куќа во Вашингтон. Оваа вила е изградена во 1983 година од човек чие име BigBankz не сакаше да го открие. Човекот бил по потекло од Полска и се преселил во Канада во 1950-тите. Потоа сонуваше да работи во САД.

   

  Својот сон го оствари со преселба во Алабама и започнување хотелски бизнис кој беше многу успешен. Во 1970-тите, тој се преселил со сопругата во куќа која се наоѓала каде што сега е оваа вила. Планирале да ја реновираат и доградат втората куќа, но тоа било проблем поради обемната работа што и била потребна на куќата. Така, во 1983 година, тие ја срушија куќата до темел за да го изградат својот дом од соништата.

  Со оглед на тоа што мажот е од Полска, а неговата сопруга од Алабама, тие имале различни ставови за уредувањето на куќата, што се одразува и во дизајнот на ентериерот. Човекот починал во 2006 година на 93-годишна возраст и тогаш вилата била продадена. Сопственикот на вилата се менувал неколку пати до 2008 година, но откако е последен пат купена, вилата не е продадена ниту пак некој се вселил во неа.

   

  Вилата е огромна, има два базени, еден внатрешен и еден надворешен, повеќе од 30 различни лустери (вклучувајќи седум во главната бања), сала за бал и голема спална соба. Мермер има на секој чекор, поради што Јутјуберот оваа куќа ја нарече „бел мермерна вила“.

   

  index.hr

  spot_img

  Последни Вести

  spot_imgspot_img

  Слични Вести

  Skopje
  clear sky
  13.8 ° C
  13.8 °
  13.8 °
  58 %
  1kmh
  0 %
  Mon
  14 °
  Tue
  16 °
  Wed
  17 °
  Thu
  18 °
  Fri
  20 °
  spot_imgspot_img