More

  Жена од Пула се допишувала со „турски актер“: Тој и ветил љубов и останал без 10.000 евра

  Полицијата во Пула истражува измама на 49-годишна жена која е оштетена за неколку илјади евра откако на социјална мрежа запознала маж кој и се претставувал како турски актер и извесно време се допишувал со него, пред да склучи дека била измамена, извести полицијата во вторникот.

   

  Откако мажот ја добил нејзината доверба, побарал од неа да му плати пари, ветувајќи и љубов.

  Оштетената во периодот од 6 декември минатата година до 25 јануари годинава му уплатила повеќе од десет илјади евра на неколку сметки, а таа сфатила дека била измамена кога ФБИ наводно ја контактирал од лажен мејл адреса со барање за дополнителна исплата на средства и случајот го пријавил во полиција.

   

  Со цел да се избегнат вакви настани, полициската управа на Истар ги предупредува граѓаните да бидат внимателни при комуникацијата на социјалните мрежи и страниците за запознавање.

  Измамниците бараат жртви на Интернет и за да остварат незаконска финансиска корист, користат различни методи на измама, па дури и изразуваат љубов.

  – Сторителите на т.н Романтичните измамници преку комуникација изразуваат силни чувства кон жртвата, а откако ќе ја добијат нејзината доверба бараат пари, подароци или податоци за банкарска картичка. Може да побараат и жртвата да им праќа интимни фотографии или видеа – велат од полицијата, кои ги предупредуваат граѓаните да бидат внимателни и да не споделуваат со непознати било каков материјал што би можел да ги компромитира и кој насилникот би можел да го искористи за уцена.

   

  24sata.hr

  spot_img

  Последни Вести

  spot_imgspot_img

  Слични Вести

  Skopje
  few clouds
  10.8 ° C
  10.8 °
  10.8 °
  71 %
  0kmh
  20 %
  Mon
  14 °
  Tue
  16 °
  Wed
  15 °
  Thu
  17 °
  Fri
  19 °
  spot_imgspot_img