More

  Почина Џорџ Рос Робертсон- познатиот актер од „Полициска академија“

  Џорџ Рос Робертсон, попознат по улогата на Шефот Херст во „Полициска академија“, почина на 89-годишна возраст.

  Тој глумеше во шест филмови од таа франшиза и остана запаметен по улогата на старата гарда.

  -Неговото семејство потврди дека тој починал во болница во Торонто минатата недела, а комеморацијата е планирана за подоцна во март, објави Мирор.

  Роден во Брамптон, Онтарио во 1933 година, Џорџ бил наградуван спортист во неговите училишни денови пред да ја премине границата до Универзитетот Колумбија, каде ја запознал својата сопруга Адел.

  И покрај тоа што отишол на факултет и магистрирал за бизнис, Џорџ чувствувал дека е предодреден да глуми, па продолжил да работи во театарот. Во шеесетите и седумдесетите се најде во мали улоги во „Бебето на Розмари“, „Аеродром“ и „Норма Рае“.

   

  kurir.mk

  spot_img

  Последни Вести

  spot_imgspot_img

  Слични Вести

  Skopje
  clear sky
  5.8 ° C
  5.8 °
  5.8 °
  87 %
  0kmh
  0 %
  Tue
  15 °
  Wed
  16 °
  Thu
  18 °
  Fri
  19 °
  Sat
  17 °
  spot_imgspot_img