More

  Во текот на ноќта бројот на загинати значително се зголеми, 8 400

  Спасувачките тимови продолжуваат со потрагата по преживеани бидејќи бројот на загинати од разорните земјотреси долж границата меѓу Турција и Сирија надмина 8.400. Се очекува бројот да се зголеми бидејќи спасувачките напори на мултинационалните спасувачки тимови се забрзуваат во услови на замрзнување и бурно време. Десетици илјади луѓе беа повредени.

   

  Во Сирија, каде здравствениот систем и инфраструктурата се уништени од 12-годишна војна, побавно пристигнуваат вестите за бројот на загинати. Додека тимовите за пребарување и спасување од целиот свет пристигнаа во регионот, турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган прогласи тримесечна вонредна состојба во 10-те најтешко погодени провинции.

   

  index.hr

  spot_img

  Последни Вести

  spot_imgspot_img

  Слични Вести

  Skopje
  light intensity drizzle
  13.8 ° C
  13.8 °
  13.8 °
  77 %
  1kmh
  100 %
  Tue
  14 °
  Wed
  16 °
  Thu
  18 °
  Fri
  20 °
  Sat
  21 °
  spot_imgspot_img