More

  Добила матка од жив донор и по втор пат станала мајка

  Челси е една од околу 70 жени ширум светот кои имаат направено трансплантација на матка, а по успешната операција успеала да роди две деца. Таа ја добила матката од жив донор – жена која до денес ѝ е пријателка.

  Челси Јовановиќ била сигурна дека никогаш нема да стане мајка.

  Таа била родена со синдром познат како MRKH поради кој нејзината матка не се развила целосно.

  Но, сосема случајно, таа дознала за експериментална трансплантација на матка во клиника во САД и решила да се пријави.

  „Ми беше навистина тешко да гледам како пријателките стапуваат во брак и имаат свои деца“, открива Челси за Today.

  Апликацијата на Челси која живее во САД била прифатена, па во февруари 2020 година ѝ била направена трансплантација на матка.

  Операцијата траела 12 часа, а донор била Шерил Урбан – жена која веќе имала две деца и само сакала да ѝ помогне на друга жена стане мајка.

   

  crnobelo.mk

  spot_img

  Последни Вести

  spot_imgspot_img

  Слични Вести

  Skopje
  light intensity drizzle
  13.8 ° C
  13.8 °
  13.8 °
  77 %
  1kmh
  100 %
  Tue
  14 °
  Wed
  16 °
  Thu
  18 °
  Fri
  20 °
  Sat
  21 °
  spot_imgspot_img