More

  Девојчето од видеото кое го обиколи светот има сериозна рана: „Можеби нема да оди како порано или најлошото да остане без нога“

  Два земјотреси со јачина од 7,8 и 7,6 степени го срамнија со земја Харем во Сирија минатата недела. Началникот на локалната полиција Омар Рахал влетал во урнатините со надеж дека ќе го најде братучедот на Махмуд, кој живеел таму со сопругата и седумте деца. Цело утро Рахал не пронашол знаци на живот, но околу 12:30 часот слушнал како малото девојче вели: „Одведи ме одовде“. Неколку метри под купот урнатини лежеше петгодишната ќерка на Махмуд Џинан со нејзиниот деветмесечен брат Абдула. До нив, закопано во остатоците од куќата, беше телото на нивната мајка Суада.

  Рахал се обидел да ги ослободи, но сфатил дека не може сам. Тој ги снимал децата и им го испратил видеото на колегите полицајци, барајќи од нив да интервенираат. Видеото брзо стана вирално. Го гледаа милиони и стана симбол на трагедијата. „Моите луѓе пристигнаа веднаш и ми помогнаа да го извлечам Абдула, кој за среќа имаше само неколку мали гребнатини“, изјави Рахал за „Гардијан“, истакнувајќи дека е поголем проблем да се извлече Џинан.

  „Беше прикована со бетонска плоча, а преку ногата и беше прободена железна шипка“, рече тој, објаснувајќи дека користеле дигалка од автомобил за да го подигнат бетонскиот блок.

  „Работеше, но Џинан сè уште ја имаше таа железна прачка заглавена во нејзината нога“, рече тој. Спасувачите се обиделе да ја пресечат шипката со дебело челично сечило додека Џинан плачел од болка. За работите да бидат покомплицирани, последователните потреси повторно се потресоа. “Те молам! Извади ме одовде”, рече малото девојче.

  „Немавме избор. Ризикувавме смрт и губење на детето. Затоа решивме да го направиме она што не сакавме – да ја извлечеме Џинан, иако нејзината нога сè уште беше делумно набиена на шипката“, опиша Рахал. По речиси 22 часа под урнатините, Џинан беше ослободен.

   

  Докторката Ваџих ал Карат рече дека нејзината рана, една недела по спасувањето, е многу сериозна.

  „Џинан можеби никогаш нема да оди како порано. Ако раната не се подобри, може да бидеме принудени да и ја ампутираме ногата“, истакна докторот.

   

  Како што изјавил Рахал низ солзи, Џинан и Абдула биле единствените живи во семејството. Двете деца им биле доверени на пра-вујкото и неговата сопруга.

   

   

  vecernji.hr

  spot_img

  Последни Вести

  spot_imgspot_img

  Слични Вести

  Skopje
  clear sky
  6.8 ° C
  6.8 °
  6.8 °
  65 %
  1kmh
  0 %
  Thu
  10 °
  Fri
  19 °
  Sat
  22 °
  Sun
  15 °
  Mon
  9 °
  spot_imgspot_img