More

  Читател од Паг: Погледнете го морето, сè уште не сум го видел вака!

  Читателот Стјепан Водопивец ни испрати фотографија од камена дива на плажата во Колањски Гајец на островот Паг. Читателот тврди дека морето се повлекло за десетина метри, што досега не го видел, а го интересира дали тоа е поврзано со земјотресот.

   

  Одговорот го побаравме од нашите сеизмолози и океанографи.

   

  – Земјотресот кај Башка беше премногу слаб за да предизвика таков ефект досега, на Паг – ни изјави д-р Јосип Стипчевиќ, доцент на отсекот геофизика на Природно-математичкиот факултет во Загреб.

  Неговата колешка д-р Ива Шашовиќ истакна дека со денови има висок воздушен притисок над Јадранот, кој потоа го „притиска“ морето и го спушта нивото на морето.

  – Во комбинација со изразено ниско ниво на вода по осеката, можно е нивото на морската површина да е значително намалено во споредба со кога притисокот е нормален или намален – нагласи д-р Дасовиќ.

  Океанографот академик Мирко Орлиќ потврди дека феноменот на Паг нема никаква врска со земјотресот на Крк.

   

  – Како што може да се види од евиденцијата на бакарскиот мерач на плима, која секојдневно ја добиваме на Одделението за геофизика, високиот воздушен притисок и нискиот водостој на Јадранот траат веќе десетина дена. Зборуваме за доминација на гребенот на планетарниот атмосферски бран над Медитеранот, а тоа нема никаква врска со земјотресот – нагласи академик Орлиќ.

   

  jutarnji.hr

  spot_img

  Последни Вести

  spot_imgspot_img

  Слични Вести

  Skopje
  clear sky
  6.8 ° C
  6.8 °
  6.8 °
  65 %
  1kmh
  0 %
  Thu
  10 °
  Fri
  19 °
  Sat
  22 °
  Sun
  15 °
  Mon
  9 °
  spot_imgspot_img