More

  Осуден на казна затвор поради тоа што украл слика од Пикасо и ја продал за 150 евра

  Државјанин на Србија (37), по потекло од Косово, е осуден во Швајцарија на четири и пол години затвор за кражба на уметнички дела на Пабло Пикасо, кои ги украл во 2020 година, а како што тврди, ги продал на пазар за 150 евра.

  Двајца мажи нападнале старец (80), го врзале, ја опустошиле куќата и украле две оригинални слики од Пабло Пикасо.

  Сега им се суди, но од сликите нема трага. Како што се дознава, тие ги продавале на пазар. Украдениот плен е вреден вкупно 75.000 франци.

  Еден од разбојниците е уапсен, а неговото однесување на суд предизвика големи реакции во јавноста.

  -Лажни беа, ги продадов за 150 евра на пазар – рекол разбојникот на суд.

  За време на судењето тој беше фатен во чудни изјави, па дури и во еден момент се расплака.

  Како што кажа, ги изгубил сите пари играјќи покер и не му останало ништо. Рекол и дека не сака ништо да му се случи на старецот. Дури се вратил на местото на злосторството – ден по грабежот застанал покрај куќата за да види дали старецот успеал да се ослободи.

   

  a1on.mk

  spot_img

  Последни Вести

  spot_imgspot_img

  Слични Вести

  Skopje
  clear sky
  6.8 ° C
  6.8 °
  6.8 °
  65 %
  1kmh
  0 %
  Thu
  10 °
  Fri
  19 °
  Sat
  22 °
  Sun
  15 °
  Mon
  9 °
  spot_imgspot_img