Адреса

Карпош Војвода Бр. 33 Охрид

Контакт

Невакцинираните шефови на државите кои оваа недела ќе присуствуваат на Генералното собрание на ОН, најверојатно ќе мора да се задоволат со парче пица наместо богати вечери во њујоршките ресторани. Токму така првата ноќ во Њујорк вечерал бразилскиот претседател Жаир Болсонаро, бидејќи таму, според важечките мерки поради пандемијата, на никого не му е дозволен влез во градските ресторани без доказ за вакцинација против ковид-19.

Двајца министри од неговиот кабинет, кои се дел од бразилската делегација, во неделата навечер објавиле фотографија од Болсонаро кој со своите помошници јаде парче пица на њујоршко шеталиште.

Приврзаниците на Болсонаро го пофалиле овој потег како “едноставност” на нивниот лидер, кој одлучил да вечера на улица во близина на хотелот во Менхетн во кој престојува.