Адреса

Карпош Војвода Бр. 33 Охрид

Контакт

Светската здравствена организација (СЗО) најверојатно ќе ја одобри вакцината против коронавирус „Спутник V“ до крајот на годината, доколку потпишувањето на потребните правни документи биде завршено во наредните денови, вели научниот експерт на СЗО, Сумија Сваминанатан.

-Постојат некои правни документи што треба да бидат потпишани од двете страни пред СЗО да го продолжи процесот на евалуација на руската вакцина за итна употреба. Мислам дека сега застанавме таму“, рекла таа.

Таа додаде дека руските власти уверуваат дека документацијата ќе биде потпишана наскоро и дека ќе се обнови евалуацијата на вакцината, како и дијалогот и инспекцијата што ќе следи потоа.

Таа верува дека вакцината „Спутник V“ ќе биде одобрена. Во интервју за Спутник, таа вели дека според првичните податоци, станува збор за „многу добра вакцина“.