Адреса

Карпош Војвода Бр. 33 Охрид

Контакт

Во страотна сообраќајна несреќа на автопатот А-3 во Хрватска, кај Окучани, меѓу местата Новска и Нова Градишка, попладнево загинаа тројца млади српски државјани, откако со автомобилот се судриле со камион, јавуваат локалните медиуми.

Според извештаите, возачот на камионот е 25-годишен Хрват, кој бил во голем шок. Тој изјавил дека во моментите кога сакал да се исклучи од автопатот, во камионот на кој била прикачена приколка на спрат за превоз на возила, со голема брзина се забил автомобилот во кој биле патниците од Србија, велат од полицијата.

Во сообраќајкатазагинале две машки лица од 35 и 38 години, како и жена стара 57 години, соопшти хрватската полиција. Според првичните информации, загинатите биле членови на исто семејство.

Хрватскиот камионџија во моментов е на распит во полиција за да ја слушне неговата страна од приказната и да ја спореди со динамиката на воспоставениот хорор на местото на несреќата. Неофицијално , негативен бил тестот за алкохол, но конечниот збор ќе го даде анализата на крвта и урината, која ќе му биде земена во следните часови.

извор/фото: агенции