Адреса

Карпош Војвода Бр. 33 Охрид

Контакт

Бугарскиот претседател, Румен Радев, се очекува да донесе указ за свикување на новоизбраното Народно собрание за 1 декември.

Како што јави дописникот на МИА од Софија, најитната задача пред новиот парламент на Бугарија ќе биде усвојувањето на државниот буџет за 2022 година.

Во 47. Народно собрание ќе има седум политички партии, од кои две нови, победничката „Промените должуваат“ на двајцата поранешни привремени министри за економија и финансии Кирил Петков и Асен Василев и најмалата „Преродба“ на Костадин Костадинов, кој има антиваксерска и проруска ориентација.

Новоизбраните бугарски пратеници веќе го одржаа својот технички состанок во зградата на Народното собрание.

Буџетот на Бугарија за 2022 година се очекува да биде усвоен најдоцна до крајот на јануари.