More

  Кина: Патнички авион се запали при полетување

  Патнички авион се запали при полетување во Чонгкин, во западниот дел на Кина, јавува Агенција Анадолија (АА).

  Според вестите на Централната кинеска телевизија (CCTV), пожарот избил на летот „Тибетан Ерлајнс“ на летот Чонгкин-Нјингчи, додека полетувал од меѓународниот аеродром „Џијангбеј“.

  Евакуирани се 113 патници и девет членови на посадата, а над 40 патници со полесни повреди се префрлени во болница.

  Патничките и карго летовите на аеродромот се нормализирани откако пожарникарите го изгасија пожарот. Причината за несреќата се истражува.

  Авионот „Чајна истернс“ се сруши на 21 март среде лет, при што загинаа 132 лица од авионот.

  извор: Агенција Анадолија (АА).

  Последни Вести

  spot_imgspot_img

  Слични Вести

  Skopje
  clear sky
  10.8 ° C
  10.8 °
  10.8 °
  93 %
  0kmh
  0 %
  Mon
  25 °
  Tue
  30 °
  Wed
  31 °
  Thu
  32 °
  Fri
  29 °
  spot_imgspot_img