More

  Во светот досега детектирани 519.876.230 лица позитивни на Ковид-19, починаа 6.284.849 заразени

  Пандемијата на новиот вид коронавирус (Ковид-19), според последните податоци, е причина за смртта на 6.284.849 луѓе во светот. Досега Ковид-19 е детектиран кај 519.876.230 лица, а оздравеа 474.614.880 лица претходно позитивни на коронавирусот, известува Агенција Анадолија (АА).

  Според интернет страницата „Worldometers“, кој секојдневно ги ажурира информациите поврзани со случаите на коронавирус во светот, Соединетите Американски Држави (САД) се земја со најголем број заразени во светот. Во оваа земја регистрирани се 84.066.379 случаи на Ковид-19.

  По САД, меѓу земјите со над 4 милиони заразени со коронавирусот се Индија со 43.116.600, Бразил со 30.639.130, Франција со 29.097.570, Германија со 25.665.910, Велика Британија со 22.159.615, Русија со 18.250.290, Северна Кореја со 17.727.086, Италија со 16.954.784, Турција со 15.050.227, Шпанија со 12.058.888, Виетнам со 10.690.471, Аргентина со 9.101.319, Јапонија со 8.260.356, Холандија со 8.065.852, Иран со 7.227.043, Австралија со 6.501.329, Колумбија со 6.095.316, Индонезија со 6.049.876, Полска со 6.002.863, Мексико со 5.745.652, Украина со 5.006.460, Малезија со 4.470.471, Тајланд со 4.361.016, Австрија со 4.205.380, Белгија со 4.102.082 и Израел со 4.102.032.

  Земја со најголем број смртни случаи предизвикани од заразувањето со новиот тип на коронавирус во светот се САД, со вкупно 1.026.109 починати.

  Меѓу земјите со над 100.000 смртни случаи предизвикани од Ковид-19 се Бразил со 664.700, Индија со 524.190, Русија со 377.464, Мексико со 324.465, Перу со 213.000, Велика Британија со 176.708, Италија со 164.976, Индонезија со 156.438, Франција со 147.159, Иран со 141.201, Колумбија со 139.821, Германија со 137.628, Аргентина со 128.729, Полска со 116.186 и Украина со 108,449. Шпанија со 105.123 и Јужноафриканската Република со 100.630.

  САД со 81.163.689 оздравени се и земја со најголем број лица кои оздравеле од коронавирусот.

  По САД, меѓу земјите во кои оздравеле над 4 милиони заразени со коронавирусот се Индија со 42.573.460, Бразил со 29.703.904, Германија со 23.875.700, Русија со 17.633.601, Италија со 15.771.125, Турција со 14.947.920, Шпанија со 11.522.364, Виетнам со 9.334.964, Аргентина со 8.895.999, Јапонија со 7.890.937, Иран со 7.014.783, Австралија со 6.081.083, Колумбија со 5.928.829, Индонезија со 5.888.571, Полска со 5.335.086, Мексико со 5.044.893, Малезија со 4.408.043, Тајланд со 4.255.785, Австрија со 4.124.821 и Израел со 4.073.486.

  извор и фото: Агенција Анадолија (АА).

  Последни Вести

  spot_imgspot_img

  Слични Вести

  Skopje
  clear sky
  13.8 ° C
  13.8 °
  13.8 °
  88 %
  1.5kmh
  0 %
  Mon
  23 °
  Tue
  29 °
  Wed
  31 °
  Thu
  32 °
  Fri
  23 °
  spot_imgspot_img