More

  Хрватска од 1 јануари следната година го воведува еврото

  Хрватскиот парламент денеска со мнозинство гласови го усвои Законот за воведување на еврото како официјална валута во Хрватска. За законот гласаа 117 пратеници, 13 беа против, а еден воздржан, пишува хрватски Индекс.

  Еврото треба да стане официјална валута во Хрватска на 1 јануари следната година, а пред целосно да ја замени куната, од 5 септември цените би се изразувале во двете валути.

  Плаќањето во двете валути би требало да трае и следната година.

  Пред гласањето, во Парламентот дел од опозицијата повторно се спротивстави на воведувањето на еврото.

  Последни Вести

  spot_imgspot_img

  Слични Вести

  Skopje
  clear sky
  10.8 ° C
  10.8 °
  10.8 °
  93 %
  0kmh
  0 %
  Mon
  25 °
  Tue
  30 °
  Wed
  31 °
  Thu
  32 °
  Fri
  29 °
  spot_imgspot_img