More

  Каевски: Откако пропаднаа блокадите на ВМРО-ДПМНЕ, да не се одолговлекува, да се донесат 30 закони кои чекаат во Собранието

  Откако неуспешните блокади на ВМРО-ДПМНЕ во Собранието пропаднаа, невидените чекори од Белиот дворец се сведоа на протест кој треба да се одржи за еден месец од сега. Секако, протест е демократско право на опозицијата. Но, тоа што на Мицкоски му треба цел месец за да организира еден протест, тоа говори за внатрешните проблеми што тој ги има за да ја задржи фотелјата во Белиот дворец. Сега, откако неуспешните блокади проападнаа, редно е пратениците од ВМРО-ДПМНЕ да ги закажат седниците на Комисиите на кои кочат важни закони за граѓаните. Затоа што се виде дека одолговлекувањето не носи ништо, никој не добива, а граѓаните чекаат, истакна Дарко Каевски, пратеник и портпарол на СДСМ.
  Во продолжение ја пренесуваме прес конференцијата во целост:

  Да не се одoлговлекува туку веднаш да се закаже Комисијата за земјоделство, шумарство и водостопанство, да се усвојат измените со кои на над 17.000 тутунари ќе им се исплатат над една милијарда и триста милиони денари субвенции.

  Да не се одoлговлекува туку да се донесе Законот со кој се обезбедуваат 25 милиони евра за фотонапонски централи со моќност ид 30 kw. На среде економска и енергетска криза.

  Да не се одолговлекува туку да се донесе Законот за намалување на прагот на ДДВ за регистрација на фирми, што е многу важно за компаниите.

  Да не се одолговлекува туку да донесат 30-тина закони за намалување на казните, односно усогласување со Законот за прекршоци.

  Народот не сака блокади а во време на најголема економска и енегетска криза и обиди за вешташко создавање криза е недоговорно.

  СДСМ и парламентарното ќе продолжи да работи за граѓаните, да носи мерки и политики за поддршка на стандардот на граѓаните и компаниите во време на најголема светска економска криза.

  Нема да дозволиме неодговорни политичари за спас на својата фотелја да ја закочат државата.

  Парламентарни избори ќе се одржат во редовден термин во 2024 година а ВМРО-ДПМНЕ и Мицкоски на тие избори повторно ќе добијат пораз и дебакл.

  spot_img
  spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

  Последни Вести

  spot_imgspot_img

  Слични Вести

  Skopje
  clear sky
  22.8 ° C
  22.8 °
  22.8 °
  73 %
  0kmh
  0 %
  Mon
  36 °
  Tue
  37 °
  Wed
  34 °
  Thu
  34 °
  Fri
  30 °
  spot_imgspot_img