More

  (ФОТО) Македонскиот генијалец Македон, се сретна со претседателот

  Ми претставува особена чест што имав можност да го запознаам Македон Димитриевски. Малиот генијалец фасцинира со своето знаење по математика, како и со говорењето на странски јазици, напиша на својот ФБ профил Претседателот Стево Пендаровски.

  Во објавата претседателот додава:

  Овие ученици се од посебен интерес за нашето општество и заслужуваат максимална посветеност од страна на државата. Да создадеме стимулативна средина која ќе го поддржи, поттикне и насочи развојот на децата со натпросечна интелигенција.

  Македонија има генијалец, 7 годишниот Македон решава задачи од втора година од средно образование – Донесе златен медал по математика во конкуреција со 4.000 ученици од цел свет

  фото: ФБ Претседател Стево Пендаровски

  spot_img
  spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

  Последни Вести

  spot_imgspot_img

  Слични Вести

  Skopje
  clear sky
  22.8 ° C
  22.8 °
  22.8 °
  73 %
  0kmh
  0 %
  Mon
  36 °
  Tue
  37 °
  Wed
  34 °
  Thu
  34 °
  Fri
  30 °
  spot_imgspot_img