More

  Властите од Конго заплениле слонова коска од 80 до 100 убиени слонови

  Властите во Демократска Република Конго објавија дека во последните седум дена се запленети 1.500 килограми слонова коска, што претставува 80 до 100 убиени слонови, јавува Агенција Анадолија (АА).

  „Полицијата уапсила две лица додека тие кај себе имале 1.500 килограми слонова коска. Уапсените изјавиле дека не ги убиле слоновите. Рекле дека слоновата коска им ја дале оние што убивале слонови и кои барале пазар за продажба“, рече Крис Камонге, офицер за безбедност во провинцијата Хаут-Катанга.

  Маитре Сабин Манде, член на мрежата за природни ресурси во ДР Конго, рече дека големината на секое парче покажува дека тоа е слонова коска на возрасни слонови.

  Тој истакна дека запленетата слонова коска сега е во рацете на властите, иако одговорните за убиството на слоновите не се уапсени.

  Убивањето слонови во ДР Конго поради нивната слонова коска е присутно многу години.

  Слоновата коска е назив за материјал направен од забите, односно забите на одредени животни како што се слонови, нилски коњи, моржови, нарвали и слично. Најчесто се добива од забите на слон, па оттука и името слонова коска.

  Слоновата коска се користи за правење украсни предмети или предмети за практична употреба. Пред употребата на вештачки материјали (пластика и сл.), од слонова коска се правеле топчиња за билијард, типки за клавир, копчиња и разни украси.

  извор: Агенција Анадолија (АА).

  фото: Агенција Анадолија (АА).

  spot_img
  spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

  Последни Вести

  spot_imgspot_img

  Слични Вести

  Skopje
  clear sky
  22.8 ° C
  22.8 °
  22.8 °
  73 %
  0kmh
  0 %
  Mon
  36 °
  Tue
  37 °
  Wed
  34 °
  Thu
  34 °
  Fri
  30 °
  spot_imgspot_img