More

  Во Белгија задолжителен 21-дневен карантин против мајмунска сипаница

  Белгија стана првата земја што воведе задолжителен 21-дневен карантин против сипаници – бидејќи 14 земји сега го потврдуваат избувнувањето на вирусната болест, а лекарите предупредуваат на „значителен пораст“ на случаите во ОК.

  Заразените со вирусот на мајмунска сипаница сега ќе мора да одат во самоизолација три недели, соопштија белгиските здравствени власти, откако беа пријавени три случаи во земјата.

  Сите инфекции, од кои првата беше забележана во петокот, се поврзани со фестивалот во пристанишниот град Антверпен.

  извор: ТВ 21

  фото: Архива

  spot_img
  spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

  Последни Вести

  spot_imgspot_img

  Слични Вести

  Skopje
  clear sky
  29.8 ° C
  29.8 °
  29.8 °
  48 %
  1kmh
  0 %
  Mon
  36 °
  Tue
  37 °
  Wed
  34 °
  Thu
  34 °
  Fri
  29 °
  spot_imgspot_img