More

  ОН: Речиси 2.000 куќи уништени во земјотресот во Авганистан

  Речиси 2.000 куќи беа уништени во силниот земјотрес што погоди оддалечена област во Авганистан каде што недостатокот на машини за отстранување урнатини ги забавува спасувачките операции, изјави хуманитарниот координатор на ОН Рамиз Алакбаров. Тој рече дека просечно авганистанско семејство има најмалку седум, осум члена и дека се случува неколку семејства да живеат под ист покрив. Земјотрес со јачина од 5,9 степени според Рихтеровата скала завчреа ја погоди изолираната погранична зона во југоисточен Авганистан, при што загинаа најмалку 1.000 луѓе.

   

  Радио Слободна Европа

  spot_img
  spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

  Последни Вести

  spot_imgspot_img

  Слични Вести

  Skopje
  clear sky
  22.8 ° C
  22.8 °
  22.8 °
  73 %
  0kmh
  0 %
  Mon
  36 °
  Tue
  37 °
  Wed
  34 °
  Thu
  34 °
  Fri
  30 °
  spot_imgspot_img