More

  Петков за изјавата на Ковачевски: Со францускиот предлог добива и Македонија

  Бугарскиот премиер Кирил Петков доцна вечерва ја коментираше изјавата на премиерот Димитар Ковачевски кој рече порано денеска дека за нас е неприфатлив францускиот предлог.

  „Она што денеска го кажа Ковачевски е дека досега бугарската дипломатија и бугарската позиција во француската позиција е навистина она што отсекогаш се надевавме дека ќе го имаме со заштитата за уставот, со заштитата за дискриминација и претпоставувам дека е многу тешко за движење. тоа. Но, за нив мислам дека е многу важно европскиот пат кон Македонија да напредува, да продолжи, да стане реален, да се случува. Значи и тие имаат што да добијат, но доброто е што нашиот став беше одбранет.

  На прашањето на bTV дали другите земји-членки го прифаќаат предлогот на француското претседателство, Кирил Петков истакна:

  „Можеме да кажеме дека не сите разбраа зошто францускиот предлог е толку важен за долгорочното решение во регионот. Драго ми е што можев директно да ја направам оваа комуникација и немаше страна од страните околу масата да каже – не разбирам. Значи оваа комуникација беше многу важна и тоа што тие исто така почитуваа дека бугарскиот парламент е конечната институција која ќе донесе одлука, мислам дека беше целосен доказ за тоа што го кажав последните 2 месеци, но сите некако го искористија како политички реторика и не верувавме дека ќе го одржиме зборот“.

  Коментирајќи ги острите зборови на премиерот на Албанија, Еди Рама Петков, тој рече дека најважно е да го одбраниме нашиот став во овој момент и да не подлегнуваме на различната реторика.

  извор: Република 

  фото: Архива

  spot_img
  spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

  Последни Вести

  spot_imgspot_img

  Слични Вести

  Skopje
  clear sky
  29.8 ° C
  29.8 °
  29.8 °
  48 %
  1kmh
  0 %
  Mon
  36 °
  Tue
  37 °
  Wed
  34 °
  Thu
  34 °
  Fri
  29 °
  spot_imgspot_img