More

  Во Бугарија се потврдени два случаи на мајмунски сипаници

  Во Бугарија се потврдени два случаи на мајмунски сипаници, соопшти бугарското Министерството за здравство. Пациентите се мажи на возраст од 41 и 44 години. Двајцата се хоспитализирани и се во добра општа состојба.

  Според првичните податоци, и двете лица пријавиле патување во странство во претходните две недели – во Шпанија и Велика Британија.

  Мајмунската сипаница се смета за поблага болест од сипаницата, која беше искоренета во 1980 година. Патогенот се пренесува од човек на човек преку близок физички контакт.

  Мајмунската сипаница не се шири лесно меѓу луѓето, соопшти Здравствената агенција на ЕУ кон крајот на мај.

  Кон крајот на мај, СЗО предупреди дека и покрај ниската инфективност, почетокот на летната сезона и големите собири на луѓе за време на празници, забави и фестивали, ширењето може да се зголеми.

  Некои европски влади веќе почнаа да складираат вакцини против сипаници.

  извор: slobodnaevropa.mk

  фото: Архива

  spot_img
  spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

  Последни Вести

  spot_imgspot_img

  Слични Вести

  Skopje
  clear sky
  22.8 ° C
  22.8 °
  22.8 °
  73 %
  0kmh
  0 %
  Mon
  36 °
  Tue
  37 °
  Wed
  34 °
  Thu
  34 °
  Fri
  30 °
  spot_imgspot_img