More

  (ФОТО) Ковачески на плакат во фашистичка униформа

  Во тек е сенародниот протест пред Владата на кој граѓаните на Македонија го искажуваат незадоволството од францускиот предлог. Протестот под мотото „УЛТИМАТУМ – Не благодарам” го поддржаа повеќе политички партии и граѓански организации. Тие се против тоа Владата да го потпише францускиот предлог кој, како што истакнуваат, е исклучително лош за македонскиот народ и македонските национални интереси.

  Протестот доби поддршка и од најголемата опозициска партија ВМРО-ДПМНЕ, чиј лидер Христија Мицкоски ги повика граѓаните да се приклучат, за, како што кажа, да се одбрани тоа што се нарекува европска вредност и да се спаси процесот на преговори со Европската Унија.

  На протестот граѓаните со пароли и транспаренти како и скандирајќи „оставка“, го искажуваат својот револт против францускиот предлог.

  На еднен плакат е прикажан премиерот во фашистичка униформа, а на друга пишува „Ултиматум не благодарам“.

  фото: NEWS1.MK

  spot_img
  spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
  spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

  Последни Вести

  spot_imgspot_img

  Слични Вести

  Skopje
  clear sky
  34.8 ° C
  34.8 °
  34.8 °
  28 %
  1kmh
  0 %
  Fri
  40 °
  Sat
  33 °
  Sun
  31 °
  Mon
  30 °
  Tue
  28 °
  spot_imgspot_img