More

  МЗ: 815 новозаболени, двајца починати, 1252 оздравени

  Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа:

  Направени се 1.814 тестови, а регистрирани се нови 815 случаи на КОВИД-19: Скопје – 320, Битола – 63, Куманово – 48, Тетово – 44, Кавдарци – 36, Прилеп – 32, Велес – 27, Гостивар и Струмица – по 26, Охрид – 24, Штип – 23, Кичево – 19, Радовиш – 18, Гевгелија – 17, Неготино – 16, Струга – 13, Кочани – 9, Ресен – 8, Дебар и Берово – по 6, Крива Паланка и Валандово – по 5, Крушево – 4, Свети Николе, Делчево, Виница, Богданци и Демир Хисар – по 3, Македонски Брод – 2, Пробиштип, Кратово и Македонска Каменица – по 1.

  Регистрирани се 1.252 оздравени пациенти од: Скопје – 375, Битола – 145, Охрид – 127, Куманово и Прилеп – по 80, Тетово – 59, Струга – 55, Велес – 34, Гостивар – 31, Кавадарци – 30, Штип – 28, Кичево – 26, Ресен – 23, Струмица и Дебар – по 21, Неготино – 18, Крива Паланка – 16, Радовиш – 14, Кочани и Демир Хисар – по 11, Крушево – 9, Валандово – 7, Свети Николе и Берово – по 6, Гевгелија и Македонски Брод – по 5, Пехчево – 4, Кратово – 3, Делчево и Дојран – по 1.

  Во текот на изминатите 24 часа се пријавени две починати лица од Велес (86г и 74г) починати во болнички услови. Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин се регистрирани две починати лица, од Скопје (88г и 88г), двете лица се починати во болнички услови. Лицата за починати се пријавени во период од 19-29.07.2022 година.

  Направени се 1.814 теста преку: ИЈЗ-198, ЦЈЗ Скопје-64, ЦЈЗ Битола-56, ЦЈЗ Прилеп-33, ЦЈЗ Тетово-46, ЦЈЗ Куманово-46, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-1, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија–0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–137, Жан Митрев (Филип Втори)-15, Авицена-25, Биотек-78, Систина-58, лабораторија Лаор-18, Синлаб-8, Ремедика-0, Плодност-18, Генеа-9, Никоб Лаб-58, ВФВ Медикал-8, Ели Медика Плус-5, Ројал Медика–1, Спектра-ММ-17, Рапид Лаб–8, Жан Митрев Струмица–3, Нова Лаб Дијагностика–1, Рамус-19, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест)– вкупно 884.

  Досега во земјата се направени вкупно 2.120.452 тестирања на КОВИД-19.Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 328.995, бројот на оздравени пациенти е 315.083, на починати е 9.377, а бројот на активни случаи изнесува 4.535

  Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

  Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

  Скопје      155308, Активни   1883

  Куманово    17537, Активни    237

  Битола      16929, Активни    336

  Прилеп      14894, Активни    210

  Тетово      14053, Активни    178

  Кавадарци   11443, Активни    222

  Велес 10375, Активни    152

  Гостивар    9943, Активни     126

  Охрид 9626, Активни     211

  Струмица    8476, Активни     136

  Штип  8440, Активни     117

  Кичево      5897, Активни     85

  Кочани      5287, Активни     50

  Струга      4966, Активни     96

  Гевгелија   4601, Активни     64

  Неготино    3914, Активни     62

  Ресен 2907, Активни     54

  Свети Николе      2718, Активни     23

  Радовиш     2666, Активни     63

  Крива Паланка     2535, Активни     32

  Делчево     2017, Активни     3

  Дебар 1750, Активни     36

  Берово      1737, Активни     18

  Валандово   1554, Активни     21

  Виница      1419, Активни     16

  Пробиштип   1291, Активни     5

  Богданци    1051, Активни     12

  Кратово     1034, Активни     26

  Крушево     976, Активни      22

  Демир Хисар 891, Активни      22

  Македонски Брод   771, Активни      9

  Демир Капија      606, Активни      2

  Македонска Каменица     527, Активни      1

  Пехчево     494, Активни      2

  Дојран      362, Активни      3

  извор: МЗ

  spot_img
  spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
  spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

  Последни Вести

  spot_imgspot_img

  Слични Вести

  Skopje
  clear sky
  27.8 ° C
  27.8 °
  27.8 °
  47 %
  0kmh
  0 %
  Fri
  40 °
  Sat
  33 °
  Sun
  31 °
  Mon
  30 °
  Tue
  28 °
  spot_imgspot_img