More

  Ердоган отпатува во еднодневна работна посета на Русија

  Претседателот на Туркије, Реџеп Таип Ердоган, замина за Русија за да се сретне со својот руски колега Владимир Путин на разговори за билатералните односи и меѓународните и регионалните прашања, јавува Агенција Анадолија (АА).

  Според турското Претседателство, за време на еднодневната работна посета на Ердоган во рускиот приморски град Сочи лидерите ќе одржат тет-а-тет средба и ќе претседаваат со меѓуделегацискиот состанок.

  На состанокот во Сочи ќе стане збор и за кризата во Сирија и тековната Руско-украинска војна, која е во шестиот месец.

  Лидерите ќе ги оценат и билатералните односи меѓу двете земји, главно фокусирани на економијата, трговијата и енергетиката, кои ја сочинуваат движечката сила зад односите меѓу Туркије и Русија.

  Ќе се разменат мислења и за потенцијалните чекори за унапредување на билатералната соработка.

  Ердоган и Путин ќе се сретнат лично по вторпат за 17 дена по нивната јулска средба во иранскиот главен град Техеран, каде што на Самитот за Сирија лидерите имаа трилатерална средба со нивниот ирански колега Ибрахим Раиси.

  Текстот во целост на: Агенција Анадолија (АА).

  фото: Агенција Анадолија (АА).

  spot_img
  spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
  spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

  Последни Вести

  spot_imgspot_img

  Слични Вести

  Skopje
  clear sky
  27.8 ° C
  27.8 °
  27.8 °
  47 %
  0kmh
  0 %
  Fri
  40 °
  Sat
  33 °
  Sun
  31 °
  Mon
  30 °
  Tue
  28 °
  spot_imgspot_img