More

  Во Измир запленета статуа стара 11.500 години

  Во акција насочена против криумчарење на антиквитети, организирана во турскиот град Измир, запленета е статуа од периодот на 9.500 година пред новата ера, јавува Агенција Анадолија (АА).

  Полициската управа во Измир соопшти дека тимови на Службата за борба против криумчарење утврдиле дека шверцери од Мардин ќе го донесат антиквитетот во Измир.

  Во организирана акција е одземена статуата висока 70 сантиметри и широка 30 сантиметри, за која се проценува дека потекнува од праисторискиот период, односно од периодот на 9.500 години пред новата ера.

  Статуата има слични карактеристики како оние пронајдени за време на археолошките ископувања во други делови на земјата, вклучувајќи го и популарниот локалитет Ѓобеклитепе.

  Статуата е предадена на Дирекцијата за музеи во Измир, а три лица се приведени.

  извор: Агенција Анадолија (АА).

  фото: Агенција Анадолија (АА).

  spot_img
  spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
  spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

  Последни Вести

  spot_imgspot_img

  Слични Вести

  Skopje
  clear sky
  34.8 ° C
  34.8 °
  34.8 °
  28 %
  1kmh
  0 %
  Fri
  40 °
  Sat
  33 °
  Sun
  31 °
  Mon
  30 °
  Tue
  28 °
  spot_imgspot_img