More

  Пукотници врз косовската полиција на границата со Србија

  Косовската полиција е нападната денеска на пладне со огнено оружје, додека пуштала патролен чамец во езерото Газивода (Ујман) на границата со Србија, јави дописникот на МИА од Приштина.

  Според полициското соопштение, имало околу десет истрели од огнено оружје, при што нема повредени полицајци или други лица.

  Пукотниците беа една по друга, дојдоа од другата страна на езерото и куршумите паднаа во близина на полицискиот чамец, се вели во соопштението на единицата на Полициската станица за надзор на границата, Објави Република.

  Веднаш по инцидентот, на местото на настанот пристигнала Единицата за брза интервенција на граничната полиција, а моментно продолжува надзорот на терернот и истрагата за случајот.

  Косовската полиција останува посветена на пружањето безбедност за граѓаните и на борбата против криминалот, посебно во сузбивањето на нелегалната трговија во таа област, се вели во соопштението.

  Нападите врз полицијата во северно Косово, во близина на границата со Србија, зачестија во последните неколку месеци.

  извор: Република.

  фото: Република.

  spot_img
  spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
  spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

  Последни Вести

  spot_imgspot_img

  Слични Вести

  Skopje
  clear sky
  27.8 ° C
  27.8 °
  27.8 °
  47 %
  0kmh
  0 %
  Fri
  40 °
  Sat
  33 °
  Sun
  31 °
  Mon
  30 °
  Tue
  28 °
  spot_imgspot_img