More

  (ВИДЕО) Србин за 46 дена ја преплива реката Амазон во должина од 5.450 километри, постави нов светски рекорд

  Од Јужна Америка полн со впечатоци се врати Давор Нововиќ од Белград, кој за 46 дена преплива 5.450 километри преку Амазон, пливајќи во просек 16 часа и поминувајќи 118 километри дневно.

  Со тој напор овој Србин собори нов светски рекорд кој претходно го држеше легендарниот Словенец Мартин Стрела, кој за 66 дена ја мина најдолгата река во Јужна Америка.

  Како што раскажува Нововиќ, тој скокнал во Амазон во мугрите на 29 септември во перуанскиот град Аталај, „каде што започнува цивилизацијата“, а за време на патувањето го придружувале четири венецуелски јахти, опремени со најсовремени наутички уреди.

  Мрежите закачени на лакот и крмата на јахтите формирале импровизиран кафез за триесет и седумгодишниот белграѓанец од Котор да не биде каснат од пирани и слатководни ајкули или да не го „зграбат“ анакондите и другите такви животни.

  „Ми рекоа да не одам, но јас сакав да соборам уште еден рекорд и што поскоро да се вратам кај моето семејство, синот Душан и сопругата Маријана“, изјави Нововиќ.

  Полн со впечатоци, Нововиќ признава дека пријателите го задеваат дека „тој веќе не е Давор како некогаш“. Тој вели дека поради посветеноста на сопругата и синот, не поминал со глава низ ѕидот во водите на Амазон, како што правел во претходните потфати.

  „Се подготвувам две и пол години. Го прифатив предизвикот на нашите луѓе во дијаспората. Сакав да соберам пари за да изградам столб околу црквата Света недела во Петровац на Мору“, вели Нововиќ.

  Которчанецот истакнува дека Амазон не наликува на ниту една друга река на која пливал. Сепак, тој сепак успешно ги избегна амазонските ветрови, опасни вртлози кои вшмукуваат во црните длабочини на патеката од перуанскиот град Аталаја до бразилскиот Белем.

  “Го препливав целиот дел низ Перу, излегов до вливот и отидов уште 150 километри во океанот. Се плашеа да не ме нападнат бактерии кои би можеле да ми се закачат, дека ќе ме пресретнат разни влечуги. Пливав 16 часа дневно и поминав 118 километри. Ми помогна и водата што ме носеше. Токму оваа брзина, но и стравот ме натера да пливам што побрзо“, опишува маратонскиот пливач, кој во својата кариера го препливал Ла Манш и влезе во Гинисовата книга на рекорди.

  Меѓу многуте спомени од Амазон, Нововиќ возбудено ја раскажува средбата со мртов крокодил:

  „Кога го видов почнав панично да бегам, а дури подоцна сфатив дека е мртов и дека го каснале пирани. Го допрев и си ја изгребав раката. Веднаш потоа добив тетанус“.

  Дел од скромната награда што ја добил од Гинис за соборување на светскиот рекорд е уплатен за набавка на ќерамиди со цел да се обнови куќа во Краљево која беше оштетена во земјотресот.

  Освен овие потфати, може да се издвојат патувањата на Нововиќ во многу други мориња и реки во светот. Досега го преплива Ла Манш, па Јадранското Море од Бари до Петровац. Тој исто така исплива од Атина до Херцег Нови, борејќи се со четирите мориња. Тој го собори и светскиот рекорд на уште еден легендарен пливач, Вељо Рогошиќ, кој делницата од Пула до Превлака ја преплива за 67 дена.

  Подготвувајќи се за своите пливачки потфати, Давор Нововиќ секој втор ден плива по 10 километри, но јаде и многу храна.

  „Додека се подготвував за Амазон, јадев два и пол коња и едно цело магаре“, открива Нововиќ.

  Како што вели, никогаш не се допингувал, а додека плива јаде црни чоколади кои содржат шеќер и го штитат срцето. Јаде и многу јаглехидрати, рибата и зеленчукот се задолжителни на менито. На секои пет години прима заштитна вакцина.

  Тој ја пливаше реката Амазон 46 дена

  66 дена беше претходниот рекорд

  Ја пливаше реката Амазон по 16 часа на ден

  118 километри пливање дневно

  5.450 километри од делницата што ја преплива

  На Давор му биле потребни 10 часа и 44 минути за да го преплива Ла Манш.

  spot_img
  spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
  spot_img

  Последни Вести

  spot_imgspot_img

  Слични Вести

  Skopje
  overcast clouds
  15.8 ° C
  15.8 °
  15.8 °
  88 %
  1kmh
  100 %
  Mon
  18 °
  Tue
  23 °
  Wed
  26 °
  Thu
  25 °
  Fri
  28 °
  spot_imgspot_img