More

  ЦУК: Извештај за состојбата со порои и поплави

  Состојба во период од 08:30 часот на ден 16.08.2022година до 08:30 часот на ден 17.08.2022година
  Состојба со порои и поплави
  1. Општина Неготино, од 16:10 до 16:30 часот, поради силен ветер и поројни врнежи од дожд, се направени штети: паднати дрва, кровови од куќи и гаражи, паднати бандери, паднати фолии на земјоделци, и слично. За санирање на штети на терен биле ангажирани 13 пожарникари со 3 ПП возила од ТППЕ Неготино и 6 пожарникари со 2ПП возило и 2 пумпи за испумпување на вода од ТППЕ Кавадарци. Активностите на екипите се завршени до 23.00 часот.
  Активни пожари нема.
  Изгаснети пожари:
  1. Радовиш-(ЗИК Радовиш), Сува трева, 2 ПП возило и 3 пожарникари, од 14:00 до 21:00 часот
  2. Струмица(локалниот пат Ново Село-Мокрино) дива депонија, 1ПП и 2 пожарникари, од 19:05 до 20:00 часот
  3. Дебар(с.Отишани), депонија, 1 ПП возило и 2 пожарникари, од 12:40 до 13:45 часот
  4. Кичево(с.Целопеци), стрниште, 1 ПП возило и 3 пожарникари, од 12:52 до 14:50 часот
  5. Липково(с.Виштица) сува трева и ниско стеблести растенија, 1 ПП возило и 3 пожарникарки и 5 вработени од Национални шуми-Куманоово, од 14:35 до 19:00 часот
  6. Ранковце(с.Радибуш), борова шума, 1 ПП возило и 7 пожарникари, од 13:30 до 15:30 часот
  ЦУК
  spot_img
  spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
  spot_img

  Последни Вести

  spot_imgspot_img

  Слични Вести

  Skopje
  overcast clouds
  15.8 ° C
  15.8 °
  15.8 °
  88 %
  1kmh
  100 %
  Mon
  18 °
  Tue
  23 °
  Wed
  26 °
  Thu
  25 °
  Fri
  28 °
  spot_imgspot_img