More

  (ВИДЕО) Премиерката на Финска во центарот на скандал поради објавени видеа од забава

  Видеа објавени на социјалните мрежи, ја прикажуваат финската премиерка Сана Марин како се забавува со неколку познати фински личности, меѓу кои и пратеникот Илмари Нурминен и ТВ водителката Тини Викстром.

  На видеото Марин танцува во занес со неколку пријатели, а во позадина се слуша како луѓето викаат за кокаин, пренесуваат финските медиуми.

  Финскиот пратеник Мико Керна, коалициски партнер на партијата на Сан Марин, ја повика премиерката да направи тест за дрога и да ги објави резултатите јавно.

  „Народот може да го очекува ова од својот премиер“, напиша тој на Твитер.

  На прес-конференција во четвртокот наутро, Марин негираше дека користела дрога и рече дека „нема што да крие“, објави Политико.

  „Танцував, пеев, славев, правев легални работи“, рече премиерката и додаде дека не пиела многу.

  Таа ја коментираше и објавената снимка.

  „Верував дека бидејќи видеата се приватни нема да бидат објавени. Лошо е што беа објавени“, изјави Марин.

  Снимката наиде на различни реакции на интернет, при што некои критичари ја критикуваат Марин за, како што велат, неодговорното однесување, додека други гледаат потенцијален поттик за популарноста на 36-годишниот премиер.

   

  index.hr

  spot_img
  spot_img

  Последни Вести

  spot_imgspot_img

  Слични Вести

  Skopje
  clear sky
  24.8 ° C
  24.8 °
  24.8 °
  57 %
  1.5kmh
  0 %
  Fri
  24 °
  Sat
  36 °
  Sun
  30 °
  Mon
  22 °
  Tue
  29 °
  spot_imgspot_img