More

  Волшебна награда за “Волшебниот сонет” на Димче Шипинкароски

  – Македонскиот поет и преведувач Димче Шипинкароски, добитник е на Меѓународната литературна награда “ПЕТАР Канавелиќ”, доделена од Хрватското книжевно друштво.

  Наградата му е доделена за песната “Корчула измегу сонот и јавето”, испратена на Конкурсот на Седмите Мегународни книжевно-научни средби “ПЕТАР Канавелиќ”, одржани во хрватскиот островски град Корчула, под покровителство на Министерството за култура на Хрватска.


  Истовремено, организаторите, кои наградената песма, му ја отценија како “волшебен сонет за градот и најславниот корчуланец Канавелич”, приредија и хрватската промоција на неговата поетска збирка “Татковиот аманет”.

  На собирот учествуваа поети од Хрватска, Македонија, Албанија, Црна Гора и Мароко.

  Виртуелно, уште и иранскиот поет д-р Салама Ал-Сархана, кому му беше претставена книгата “Делириум на паметењето” 1 и 2.

  Димче Шипинкароски го води Здружението за литература и култура “Бранувања”, го издава истоимениот магазин, и ги организира “Струшките книжевни средби”.

  автор: Веле Митаноски

  spot_img
  spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
  spot_img

  Последни Вести

  spot_imgspot_img

  Слични Вести

  Skopje
  scattered clouds
  10.8 ° C
  10.8 °
  10.8 °
  87 %
  1kmh
  40 %
  Fri
  11 °
  Sat
  11 °
  Sun
  15 °
  Mon
  11 °
  Tue
  4 °
  spot_imgspot_img