More

  Германски истражувачки институт: Германската економија влезе во рецесија

  Економското расположение во Германија значително е намалено во септември, а земјата влезе во рецесија, соопшти денес Институтот за економски истражувања во Минхен „Ифо“, јавува Агенција Анадолија (АА).

  Индексот за деловна клима на „Ифо“ падна на 84,3 поени во септември од 88,6 поени во август, се наведува од Институтот, од кој се додава дека ова е најниско ниво од мај 2020 година.

  „Во производниот сектор, индексот „опипливо“ падна и фирмите беа помалку задоволни од нивниот тековен бизнис“, соопшти Институтот, додавајќи дека се дефинитивно загрижени за следните шест месеци.

  „Во услужниот сектор, индексот на деловна клима падна“, наведоа од Институтот.

  Оттаму додаваат дека за прв пат од февруари 2021 година, бизнис климата е назад на негативна територија.

  извор:Агенција Анадолија (АА).

  фото: Агенција Анадолија (АА).

  spot_img
  spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
  spot_img

  Последни Вести

  spot_imgspot_img

  Слични Вести

  Skopje
  scattered clouds
  10.8 ° C
  10.8 °
  10.8 °
  87 %
  1kmh
  40 %
  Fri
  11 °
  Sat
  11 °
  Sun
  15 °
  Mon
  11 °
  Tue
  4 °
  spot_imgspot_img