Роџер Федерер се збогува со тенисот

0
191

Роџер Федерер го најави своето повлекување од професионалниот тенис, активност која, меѓу другото, му овозможи и голем број автомобилски модели во неговата гаража по кои многумина може само да воздивнуваат. Многу од нив се Mercedes, со оглед на тоа дека германскиот производител на автомобили е еден од неговите главни спонзори.

Во продолжение неколку збора за највпечатливите…

Меѓу сите автомобили на Роџер Федерер, SLS AMG е оној кој привлекува најмногу внимание. Швајцарецот си дозволил дури два примероци од моделот кој е познат по нивните врати кои се отвораат како крилја на галеб.

Тоа беше модерна реинтерпретација на класичниот модел и има атмосферски 6.2-литарски V8 мотор кој може да испорача повеќе од 570 коњски сили.

Овој Land Rover е единствениот модел на листата кој не ја носи значката на Mercedes. Нормално, затоа што германската компанија е официјален спонзор на швајцарскиот тенисер. Сепак не е воопшто чудно што ја „издал“ ѕвездата со овој импресивен англиски модел, кој колку што е елегантен, толку е и спортски.

Како потсетување, верзијата SVR користи бензински V8 мотор со суперполнач кој испорачува околу 575 КС. Тоа е совршен спој на спорт, динамика и простор за патување со семејството.

Уште еден теренец кој може да се најде во гаражата на Федерер е Mercedes GLE Coupe. Федерер си ја дозволил најмоќната варијанта, а купе каросеријата остава впечаток дека тенисерот сака се што е спортско. Варијантата 63 S користи 4.0-литарски V8 битурбо со 600 КС и погон на четири тркала.

 

dodajgas.mk