More

  Идната премиерка на Италија минатата година напишала статус во кој бара да му се одземе орденот на Тито кој му бил врачен во Италија

  Идната италијанска Џорџа Мелони во февруари годинава напишала статус во кој бара да му се одземе орденот со кој поранешниот југословенсмки лидер Јосип Броз Тито бил одликуван од Италија, објави Фактор.

  „Апсурдно е да се почитува некој кој е одговорен за колењето на Италијанците. Браќа на Италија одамна изнесоа предлог-закон за ставање крај на овој срам. Жртвите и нивните најблиски заслужуваат почит и правда: веднаш повлечете го Орденот на Италијанската Република за Маршал Тито“, напиша таа во февруари годинава на својот Фејсбук профил.

  Триумфот на Џорџа Мелони како прва жена што предводи победничка партија ја донесе екстремната десница во европскиот мејнстрим. Излезните анкети веќе ја означуваат Мелони како јасна победничка на изборите, иако изгледот на новата италијанска влада би можел да биде познат веќе наредниот месец. Извесно е дека новата владејачка коалиција ќе биде предводена од партијата на Мелони, „Браќа на Италија“ заедно со „Форца Италија“ на поранешниот премиер Силвио Берлускони.

  Таа порано коментирала дека Хрватска не треба да биде примена во ЕУ додека не ги врати деловите кои „и припаѓаат на Италија“.

  извор: Фактор.

  spot_img
  spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
  spot_img

  Последни Вести

  spot_imgspot_img

  Слични Вести

  Skopje
  scattered clouds
  10.8 ° C
  10.8 °
  10.8 °
  87 %
  1kmh
  40 %
  Fri
  11 °
  Sat
  11 °
  Sun
  15 °
  Mon
  11 °
  Tue
  4 °
  spot_imgspot_img