More

  МАКЕДОНИЈА

  32 милиони денари за годинашната фестивалска програма на „Охридско лето“

  Националната установа „Охридско лето“ за годинaшната фестивалска програма од Министерството за култура доби 32 милионa денари, што е значително повисока сума за разлика од...

  Царинската управа и МВР формираа заедничка единица за борба против недозволена трговија на аеродромот во Скопје

  Денес и утре, во Белград, директорката на Царинската управа м-р Славица Кутиров, учествува на вториот состанок на Управувачкиот комитет на проектот на UNODC (Канцеларија...

  Денеска 848 нови случаи на ковид 19, пријавени 22 починати лица

  Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 3.506 тестови, а регистрирани се 848 нови...

  Од 24 ти започнува исплатата на февруарските пензии

  Владата на оваа седница ја усвои информацијата според која февруарските пензии ќе бидат предвреме подготвени за готовинска исплата во четири групи почнувајќи од 24...

  Владата ги ограничи трговските маржи на основните прехранбени производи

  Владата на Република Северна Македонија на денешната 16-та седница ја донесе Одлуката за посебни услови за трговијата на одделни стоки со која се замрзнуваат...

  ИРЛ: Раѓањето на империјата „Зегин“ – Швајцарски сметки, банкротирани исландски фондови и една долга приватизација

  Благој Механџиски во јавноста е познат како сопственикот на првиот приватен и најпрофитабилен синџир аптеки во оваа држава. Себеси се нарекува човек од народот....

  (ВИДЕО) ИРЛ: Швајцарскиот сеф на железниот олигарх

  Минчо Јорданов го темели својот успех на остатоците од општествените претпријатија и на контроверзни државно спонзорирани зделки. Но, додека ја градел бизнис-империјата, истовремено чувал...

  Во основните училишта од 800 тестирани деца, само осум биле позитивни на ковид 19

  Досега 800 деца се опфатени со скрининг-програмата на Министерството за здравство и од нив само осум биле позитивни на ковид-19, информираше д-р Злате Мехмедовиќ,...

  Светот ги укинува КОВИД сертификатите, нашата комисија предложи укинување на две мерки, еве кои ….

  Комисијата за заразни болести денеска предложи две мерки до министерот за здравство. -Укинување на задолжително поседување на негативен ПЦР тест или потврда за прележаност или...

  Последни вести

  spot_imgspot_img