More

  Ковачевски потврди дека веќе е договорено да има премиер Албанец

  Премиерот Димитар Ковачевски денеска потврди дека веќе е договорено да има премиер Албанец и оти ќе го почитува договореното меѓу неговиот претходник Заев и Али Ахмети.

  Во однос на премиер Албанец тоа не е ништо ново. Тоа беше објавено на прес-конференција во 2020 година, по изборите, кога присуствуваа Зоран Заев и Али Ахмети. Тие се достапни снимки на која се формираше Влада во 2020 година, по изборите на кои победи СДСМ и со ДУИ формираше Влада. Така ќе биде и во 2024 година кога СДСМ ќе победи и ќе формира Влада со коалиционите партнери. СДСМ ги почитува коалициските договори. Ова во однос на премиер кој ќе обавува техничка улога ќе се случи кон крајот на следната година, во последните 100 дена, и уверени сме дека на изборите кои ќе се одржат идната година, ние ќе ја добиеме поддршката и повторно премиерот ќе биде од редот на СДСМ по изборите 2024 година“, кажа Ковачевски.

  „Република“ денеска пишуваше дека не само што постои договор меѓу Заев и Ахмети за премиер Албнец туку и за тоа постои пишан документ. За потписот меѓу нив проговори вицепремиерот Артан Груби за косовска телевизија.Поставивме и прашање до Владата но одговор нема.

  извор: „Република“ 

  spot_img

  Последни Вести

  spot_imgspot_img

  Слични Вести

  Skopje
  clear sky
  6.8 ° C
  6.8 °
  6.8 °
  65 %
  1kmh
  0 %
  Thu
  10 °
  Fri
  19 °
  Sat
  22 °
  Sun
  15 °
  Mon
  9 °
  spot_imgspot_img