More

  Спречен извоз на краставици од Србија: Откриени голема концентрација на металаксил фунгицид

  Европскиот систем за брзо предупредување во трговијата со храна (РАСФФ) соопшти дека свежите краставици од Србија наменети за словенечкиот пазар се запрени на граница.

  Како што е наведено на веб-страницата на РАСФФ, кај нив е пронајден фунгицидот металаксил, а по граничната контрола одлучено е да се уништат краставиците.

  Иако металаксил фунгицидот не е означен како опасна супстанција, пратката содржела поголема концентрација од дозволената.

  Дозволената количина е 0,01, а пратката содржела 0,025 милиграми остатоци од пестициди по килограм.

  Оваа хемиска супстанција припаѓа на ацилаланините, а главно се користи за сузбивање на предизвикувачкиот агенс на лошо влијание на компирот и доматот.

  spot_img
  spot_img

  Последни Вести

  spot_imgspot_img

  Слични Вести

  Skopje
  few clouds
  27.8 ° C
  27.8 °
  27.8 °
  28 %
  2.1kmh
  20 %
  Thu
  28 °
  Fri
  28 °
  Sat
  29 °
  Sun
  28 °
  Mon
  27 °
  spot_imgspot_img