More

  Власта подготвена да го врати Гуревски само да поминат уставните измени

  Провиден е планот на власта како да дојде до 80 пратеници неоходни за уставните измени. За тоа им требаат барем десет пратеници од ВМРО-ДПМНЕ а тоа најлесно се прави преку поранешниот премиер и лидер на партијата Никола Груевски, кој со своето влијание треба да одигра двојна улога.

  Прво да помогне, односно убеди пратеници да гласаат за влез на Бугарите во Уставот и втората роља е да внесе раздор внатре во ВМРО-ДПМНЕ што би довело до нови поделби.Наградата што ќе ја добие ќе биде слобода и ослободување од кривично гонење.

  Тој филм власта сака да го гледа а „трејлерот“ беше најавен со измените на Кривичниот законик и со најавата за носење на Закон за амнестија.

  За ова е разговарано на највисоко ниво а тоа го потврди и лидерот на ДУИ Ахмети и неговиот довчерашен сопартиец Изет Меџити. Планот бил правен кај претседатателот Пендаровски а структури на ДУИ и СДСМ требало да бидат логистика и подизведувачи.

  Но,планот не успеа и неславно пропадна. Она што е уште пострашно е што паднаа маските дека ВМРО-ДПМНЕ се разединети. Напротив, на СДСМ му фалат неколкумина пратеници кои не сакаат да гласаат за промена на Устав.

  А ДУИ пак е длабоко заглавена во аферите за криминал, во кој се вмешани, сватови, зетови, донатори, браќа, братучеди…

  А во таква ситуација повеќе се мисли на сопствената кожа отколку на Устав.

   

   

  republika.mk

  spot_img

  Последни Вести

  spot_imgspot_img

  Слични Вести

  Skopje
  overcast clouds
  2.8 ° C
  2.8 °
  2.8 °
  87 %
  1kmh
  100 %
  Thu
  9 °
  Fri
  13 °
  Sat
  15 °
  Sun
  10 °
  Mon
  6 °
  spot_imgspot_img