More

  Кина изрази загриженост по руското заземање на нуклеарната централа во Украина

  Кина изрази загриженост за безбедноста по руското заземање на најголемата европска нуклеарна централа во Запорожје, каде што при нападот изби и пожар. и повика на „воздржаност“ во однос на настаните во Украина.

  Кинеското Министерство за надворешни работи побара од сите страни да ја гарантираат безбедноста на нуклеарните постројки на Украина.

  Претходно азиската банка за инвестиции во инфраструктурата, која е поддржана од Кина и со седиште во Пекинг, соопшти дека ги суспендирала сите операции со Русија и Белорусија, што е можен сигнал за зголемување на тензиите со Москва, откако претседателот Владимир Путин нареди целосна инвазија на Украина пред девет дена.

   

  Извор/фото: Слободна Европа

  spot_img
  spot_img

  Последни Вести

  spot_imgspot_img

  Слични Вести

  Skopje
  clear sky
  27.8 ° C
  27.8 °
  27.8 °
  28 %
  4.6kmh
  0 %
  Wed
  25 °
  Thu
  28 °
  Fri
  29 °
  Sat
  29 °
  Sun
  29 °
  spot_imgspot_img