More

  Ненадејно почина ракометниот тренер Андон Бошковски

  Познатиот македонски ракометен тренер Андон Бошковски починал синоќа ненадејно на 47 годишна возраст, соопшти Ракометната федерација на Македонија.

  Бошковски беше роден на 5 октомври 1974 година. Како играч настапуваше за составот на Работнички и за кадетската репрезентација на Македонија пред млад да ја заврши играчката кариера поради повреда на раката.

  Работеше како тренер во Металург, Вардар, Струга, Голден Арт, Радовиш. Последниот ангажман го имаше на Косово. Беше дел и од стручниот штаб на ракометната репрезентација на Македонија каде работеше во периодот од 2008 до 2013 година.

  Неодамна македонскиот ракомет остана и без таткото на Андон и еден од основоположниците на ракометот во нашата земја Лефтер Бошковски.

  фото: 24 Ракомет

  spot_img
  spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
  spot_img

  Последни Вести

  spot_imgspot_img

  Слични Вести

  Skopje
  scattered clouds
  10.8 ° C
  10.8 °
  10.8 °
  87 %
  1kmh
  40 %
  Fri
  11 °
  Sat
  11 °
  Sun
  15 °
  Mon
  11 °
  Tue
  4 °
  spot_imgspot_img