More

  Странците треба да ни кажат дека си ги уништуваме природните богатства

  Продолжува влошувањето на состојбата на Охридското Езеро и Националниот парк Галичица под притисок на урбанизацијата и дивоградбите, додека македонските власти продолжуваат да ги игнорираат обврзувачките меѓународни правни инструменти за заштита на природата.

  Ќе запре ли привремено урбанизацијата и легализацијата на дивоградбите во Охрид и во Националниот парк Галичица, од македонските Власти засега нема конкретен одговор.

  Прашањето повторно се актуелизира, откако постојниот Комитет на Бернската конвенција одново ѝ порача на државата сериозно да го сфати случајот со континуираното влошување на состојба на Охридското Езеро и Националниот парк Галичица.

  Странските експерти бараат напролет заедно со УНЕСКО и Рамсарската конвенција да направат нов увид на состојбата и потоа да дефинираат нови препораки.

  Дотогаш се бара властите да запрат со легализација на дивоградбите и со сите активности за понатамошна урбанизација на територијата на Охридскиот регион. Ова е последно од бројните слични укажувања на Бернската конвенција и УНЕСКО последниве години.

  Министерот за животна средина и просторно планирање Насер Нуредини вели дека ги поканил експертите на Бернската конвенција и УНЕСКО да дојдат во земјава и заедно со граѓанските организации и утврдат кава е состојбата и потоа да донесат одлука.

  „Мора да имаме добра соработка со централната и локалната власт. Состојбата што ја имаме не е од денес, ние треба да седнеме со градоначалниците од Охрид, Струга и Дебарца и да направиме еден долгорочен план“, вели Нуредини во интервју за Радио Слободна Европа кое ќе го емитуваме в недела.

   

  Радио Слободна Европа

  spot_img

  Последни Вести

  spot_imgspot_img

  Слични Вести

  Skopje
  scattered clouds
  6.8 ° C
  6.8 °
  6.8 °
  57 %
  2.6kmh
  40 %
  Fri
  8 °
  Sat
  9 °
  Sun
  1 °
  Mon
  1 °
  Tue
  1 °
  spot_imgspot_img