More

  Амазон планира да отпушти повеќе од 18.000 работници

  АМЕРИКАНСКИОТ онлајн шопинг гигант Амазон планира да отпушти повеќе од 18.000 работници, потврди извршниот директор на компанијата Енди Џеси.

   

  Откако веста за отпуштањата протече во јавноста, Џеси ја потврди шпекулацијата во објава на веб-страницата на Амазон, велејќи дека разговорите со погодените работници ќе започнат на 18 јануари, со отказ и поддршка за наоѓање други работни места.

  Најпогодени од отпуштањата ќе бидат онлајн продавницата (Amazon Stores) и одделенијата за управување со човечки ресурси, рече тој.

   

  Компанијата со седиште во Сиетл почна да отпушта работници во својот оддел за апарати во ноември, а извор изјавил за Ројтерс во тоа време дека имала за цел 10.000 отпуштања.

   

  index.hr

  spot_img

  Последни Вести

  spot_imgspot_img

  Слични Вести

  Skopje
  broken clouds
  -0.2 ° C
  -0.2 °
  -0.2 °
  47 %
  8.2kmh
  75 %
  Sun
  -0 °
  Mon
  0 °
  Tue
  2 °
  Wed
  2 °
  Thu
  -1 °
  spot_imgspot_img