More

  ВРЕМЕПЛОВ – Настани на денешен ден, 31 јануари

  1945 Со решение број 581 на Президиумот на АСНОМ е основан Македонскиот народен театар. Првата драмска претстава ја прикажа на 3 април истата година. Тоа беше драмската претстава „Платон Кречет“ од советскиот драматург Александар Корнејчук, а во режија на Димитар Костаров.

  1958 САД го лансираа во орбитата околу Земјата, својот прв вештачки сателит „Експлорер 1“.

  1994 Швајцарската Конфедерација и Кнежевството Лихтенштајн воспоставиле дипломатски односи со Република Македонија.

  1994 Во Скопје е основано Друштвото на македонско-турско пријателство и соработка.

   

  Од Википедија — слободната енциклопедија
  spot_img

  Последни Вести

  spot_imgspot_img

  Слични Вести

  Skopje
  few clouds
  15.8 ° C
  15.8 °
  15.8 °
  51 %
  0.5kmh
  20 %
  Tue
  16 °
  Wed
  16 °
  Thu
  17 °
  Fri
  19 °
  Sat
  21 °
  spot_imgspot_img