More

  Продолжува традиционалното изведување на „Танц на огнениот змеј “ во Кина

  Во кинескиот град Џиејанг изведен е „Танц на огнениот змеј“, пренесува Агенција Анадолија (АА).

  Овој танц е дел од кинеското заштитено нематеријално културно наследство, а се организира по повод кинеската Нова година, односно Пролетниот фестивал.

  Во претходните години, поради мерките против ширењето на коронавирусот, овој танц не беше организиран, но откако се укинати мерките, традицијата продолжува, па на манифестацијата присуствуваа голем број граѓани.

  извор:Агенција Анадолија (АА).
  фото:Агенција Анадолија (АА).

  spot_img

  Последни Вести

  spot_imgspot_img

  Слични Вести

  Skopje
  few clouds
  15.8 ° C
  15.8 °
  15.8 °
  51 %
  0.5kmh
  20 %
  Tue
  16 °
  Wed
  16 °
  Thu
  17 °
  Fri
  19 °
  Sat
  21 °
  spot_imgspot_img