More

  Австрија донесе одлука за протерување на 4 руски дипломати

  Министерството за надворешни работи на Австрија побара четворица руски дипломати вработени во две различни мисии во земјата, да ја напуштат Австрија поради „нивните акти кои не се во согласност со нивниот статус“, пренесува „Анадолу“.

  Според писменото соопштение на австриското Министерство за надворешни работи, врз основа на одредени членови од Виенскиот договор, двајца руски дипломати вработени во Амбасадата на Русија во Виена се прогласени за персона нон грата.

  Исто така, се наведува дека од руски дипломати вработени во руската мисија во Канцеларијата на ОН во Виена е побарано да ја напуштат земјата со образложение дека „вршеле акти кои не се во согласност со нивниот статус“.

  Според соопштеното, овие дипломати најдоцна до 8 февруари треба да ја напуштат земјата.

  извор:„Анадолу“.

  фото:„Анадолу“.

  spot_img

  Последни Вести

  spot_imgspot_img

  Слични Вести

  Skopje
  few clouds
  15.8 ° C
  15.8 °
  15.8 °
  51 %
  0.5kmh
  20 %
  Tue
  16 °
  Wed
  16 °
  Thu
  17 °
  Fri
  19 °
  Sat
  21 °
  spot_imgspot_img